Zagadkowe anime – Shiki

shiki
Zdjęcie znalezione na Wikia.com

Zagadkowe wydarzenia, ciekawi bohaterowie i wciągająca akcja. Tak pokrótce przedstawia się akcja „Shiki”, której historia została zainspirowana „Miasteczkiem Salem” Stephena Kinga.

Kilka słów o „Shiki”

„Shiki” to powieść ilustrowana autorstwa Fuyumi Ono wydana w dwóch częściach w 1998 roku. Na jej podstawie powstała manga, która ukazała się w japońskim magazynie „Jump SQ” w 2007 roku. Z kolei w 2010 roku Tetsuro Animo wyreżyserował anime, którego pierwszy odcinek wyemitowano 8 lipca 2010 roku w Fuji TV.

Fabuła

Akcja „Shiki” dzieje się japońskiej miejscowości Sotoba. Jest to niewielkie miasteczko, w którym życie płynie bardzo spokojnie i wszyscy się znają. To właśnie do Sotoby pewnego upalnego lata przyjeżdża dziwna rodzina, która wprowadza się do opuszczonej rezydencji Kanemasa. Jak można się spodziewać, od tego czasu spokój miasteczka zostaje zakłócony. Rozpoczyna się bowiem seria tajemniczych śmierci, których przyczyny nie potrafi wyjaśnić dyrektor jedynego szpitala w wiosce, Toshio Ozaki.

Bohaterowie

Fabuła powieści nie wydaje się być bardzo skomplikowana, jednak potrafi ona wciągnąć widza, który wspólnie z mieszkańcami miasteczka stara się rozwiązać tajemniczą zagadkę. Bardzo ważnym elementem w tej opowieści są bohaterowie i to właśnie na ich psychice oraz relacjach między nimi skupia się fabuła. W „Shiki” nie ma głównego bohatera, ponieważ każda z postaci jest tak samo ważna i wnosi wiele do akcji.

Toshio Ozaki jest miejscowym lekarzem, który chce rozwiązać zagadkę tajemniczych zgonów, a tym samym uratować wioskę. Jest to osoba bardzo zdeterminowana i gotowa na wiele, by osiągnąć swój cel. Bardzo podobny do niego jest kolejny bohater – Natsuno Yuuki, który wychował się w mieście i został zmuszony przez rodziców do zamieszkania w Sotobie. Yuuki na co dzień jest raczej outsiderem, jednak w momencie, gdy musi działać, robi to bez najmniejszego zastanowienia.

Bardziej biernym bohaterem jest Seishin Muroi, mnich i autor popularnych powieści grozy, który w trudnych chwilach miota się i ma problemy z podjęciem decyzji. Podobnie zachowuje się Sunako, trzynastoletnia dziewczynka, która jest fanką powieści mnicha i spotyka się z nim w opuszczonym kościele, by prowadzić długie rozmowy.

W „Shiki” przedstawiono jeszcze innych mieszkańców, mniej lub bardziej specyficznych. To właśnie oni stanowią o atrakcyjności tej opowieści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *