Naruto

Zdjęcie znalezione na Spidersweb.pl

Czy wśród aktualnych nastolatków i młodych dorosłych zamieszkujących wschodnią Azję, Amerykę Północną i Europę wielu jest takich, którzy nie słyszeli o Naruto? Z pewnością maksymalnie kilka procent. Manga o tym tytule, czyli japoński odpowiednik europejskiego komiksu, została stworzona w przez Masashiego Kishimoto w 1999 roku. Cała seria, jak dotąd, składa się z sześćdziesięciu czterech tomów, z których sześćdziesiąt przetłumaczonych ukazało się w Polsce. Zyskała popularność m.in. dzięki anime stworzonym na jej podstawie, emitowanym u nas od 2007 roku przez kilka sezonów. Dziś każdy kto choć trochę zna się na japońskich komiksach, zna również Naturo.

Naruto opowiada klasyczną historię sieroty, niesfornego Naruto Uzumakiego, mieszkającego w wiosce, którą kilkanaście lat wcześniej dotknęła katastrofa spowodowana przez złego demona. Chłopiec uczy się w szkole ninja, by pewnego dnia zostać potężnym wojownikiem, co stanowi przedmiot jego marzeń. Pewnego dnia wychodzi na jaw, że demon został uwięziony w Naruto, co wyjaśnia, dlaczego przez całe życie chłopak jest odrzucany i nieakceptowany, zarówno przez rówieśników, jak i dorosłych mieszkańców wioski. Na szczęście Naruto ma nauczyciela, który pomaga mu uporać się z prawdą. Wkrótce znajduje też wiernych przyjaciół, z którymi wspólnie wykonuje liczne powierzone im zadania.

Mamy więc klasyczny, wykorzystany u Tolkiena, Rowling i Lucasa schemat chłopca-sieroty, z którym zawsze coś było nie tak. Chłopiec pewnego dnia odkrywa prawdę i wraz z prowadzącym go nauczycielem zaczyna nowe życie, znajdując szybko nowych przyjaciół, towarzyszących mu do końca sagi. Co jednak sprawiło, że akurat ta manga zyskała tak gigantyczną popularność, na stałe wpisując się w historię współczesnej popkultury? Naruto charakteryzuje się dość bujnie rozbudowanym światem, bogatym w odwołania do tradycyjnej kultury i mitologii japońskiej. Każda z przedstawionych postaci ma swoją odrębną, głęboką osobowość i intrygującą przeszłość, które to odkrywane są przed czytelnikiem kawałek po kawałku, budując intrygującą całość. Jakość komiksu została także przełożona na anime i kilka filmów pełnometrażowych, które z pewnością zachęcą fanów seriali, którzy wolą dynamiczną historię w formie telewizyjnej. Naruto to po prostu coś, o czym nie wypada nie wiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *